Sokan szégyenkezve szembesülnek a korpásodás és a fejbőr viszketés megjelenésével. Korpásodás elleni samponok, megfelelő hajápolási szokások és a kiegyensúlyozott étrend plusz néhány praktika segíthet! A korpától sajnos nem lehet egyik percről a másikra megszabadulni, ám azt jó tudni, hogy a korpás haj nemcsak a higiénián múlhat.
A fejbőr egyensúlyának felborulása, a túlságosan száraz- vagy zsíros fejbőr, vagy éppen a fejbőr fertőzéses megbetegedése, gyulladása válthatja ki a kínos tünetet. Ha megtaláljuk a korpásodás okát már nyert ügyünk lehet!
Korpás haj mitől alakul ki
Normális folyamat, hogy a bőrünk folyamatosan megújul, azaz a régi sejtek kifelé tolódnak és a bőr észrevétlenül cserélődik, lehámlik. Korpásodás esetén a bőrsejtek a megszokott ciklusnál gyorsabban cserélődnek, emiatt a bőr nagyobb csomókba gyűlik és jól láthatóan kezd lehámlani. A korpásodás enyhébb esetben könnyen kezelhető, erős korpásodás ellen nem mindig elég a sampon korpás hajra, az már orvosi kezelést is igényelhet. Korpásodás elleni samponok segíthetnek a tünetek enyhítésében.
Korpásodás okai és egyéb tudnivalók
- A korpásodás a férfiaknál hormonális okoknál fogva valamivel gyakrabban jelenik meg, mint a nőknél.
- A túlzottan száraz fejbőr hámlása apró, lepergő száraz korpásodást okoz. Ha hajlamosak vagyunk bőrszárazságra az őszi, téli időjárás, a téli sapkák, a nagy hőmérséklet különbség és a benti száraz levegő csak ront a problémán.
- A túlzott faggyútermelés mellett elszaporodhatnak a kórokozók, lerakódnak a fejbőrön és kialakul a zsíros korpásodás. A korpásodást sok esetben kínzó fejbőr viszketés kíséri és az ezt követő fejvakarás sajnos könnyedén további gyulladások táptalajává teszi a fejbőrt.
- Bizonyos termékekre (sampon, egyéb hajápoló) való érzékenység, allergia is korpásodást okozhat.
- Bőrbetegségek, mint a seborrhoeás dermatitisz, az ekcéma, vagy a pikkelysömör is korpásodást válthat ki.
- A korpásodás rendkívül gyakori oka a gombás fertőzés ritkábban bakteriális fertőzés, amely fokozza a bőrsejtek termelődését, lelökődését.
- Bizonyos tápanyaghiányok is a fejbőr rendellenes működését okozhatják. A cink- vagy a B-vitamin hiánya is korpásodáshoz vezethet.
- Stresszes időszak vagy bármilyen betegség is kiválthatja a korpásodást.
- Hormonváltozások, mint a menstruáció, a várandósság, a szoptatás időszaka, a menopauza, vagy egyéb hormonbetegségek is okozhatják a korpásodást.
- A túlságosan ritka hajmosás, vagy a túlzottan gyakori hajmosás is felboríthatja a fejbőr egyensúlyát, így a higiéniás szokások is meghatározóak lehetnek bizonyos fokig. Ritka hajmosás esetén a fejbőrön összegyűlnek a bőrsejtek és a rárakódott szennyeződés, valamint a zsír, így pedig látványossá válhat a korpa.
- A túl gyakori hajmosás és samponozás viszont kiszáríthatja a bőrt és a dehidratált fejbőr túlzottan hámlani kezdhet, azaz szintén megindul a korpásodás.
Korpa kezelése – Korpásodás elleni sampon és házi praktikák
Korpásodás elleni sampon mellett a következő házi praktikák segíthetnek a korpa tüneteinek enyhítésében:
- Használjunk olyan kímélő sampont vagy korpásodás elleni sampont, amely visszaállítja a fejbőr természetes egyensúlyát, nedvességtartalmát és mérsékli a viszkető tüneteket.
- Válasszunk bőrbarát termékeket és mértékkel használjuk őket!
- Kerüljük a szélsőséges hőmérsékletű vizet és alaposan mossuk le a sampont, balzsamot vagy a használt pakolásokat a hajunkról!
- Ne állítsuk forróra a hajszárító levegőjét, sőt ha lehet hagyjuk, hogy a haj magától száradjon meg
- Ne mossunk túl sűrűn és túl ritkán sem hajat. 2-3 napot feltétlenül hagyjunk ki két hajmosás között!
- Párásítsunk és igyunk sokat!
- Zsíros hajra és fejbőrre, zsíros korpásodás elleni sampont használjunk, míg száraz korpa kezelésére száraz korpa elleni sampont.
- Tekintettel arra, hogy a korpásodást gombás fertőzés is okozhatja, tartsuk tisztán, fertőtlenítsük a hajkeféket, fésűket.
- Fogyasszunk Omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket (tengeri halak, szójaolaj, repceolaj, lenolaj, tojás, hús) vagy pótoljuk Omega-zsírsav tartalmú étrend-kiegészítővel a fontos tápanyagot.
- A probiotikumok, amelyek a savanyított tejtermékekben és például a savanyú káposztában is megtalálhatóak szintén fontos elemei a kórokozók elleni küzdelemnek, amelyek a korpásodást okozhatják. Szükség esetén a probiotikumokat is pótolhatjuk probiotikum tartalmú étrend-kiegészítők formájában.
- Cink és B-vitamin tartalmú ételek fogyasztása. Magas a cinktartalma a következőknek: marhahús, osztriga, hüvelyesek, olajos magvak, diófélék, B-vitaminokat pedig például a tengeri halakban, hüvelyesekben és szintén az olajos magvakban találhatunk. Szakember tanácsát kikérve pótolhatjuk a cinket és a B-vitamint is étrend-kiegészítő készítményekkel is.
Természetes megoldások korpásodás ellen
A korpásodás elleni samponok mellett a következő természetes megoldások segíthetnek a korpásodás leküzdésében:
- Almaecet – Vízzel hígítva öblítsük át vele a hajunkat! Enyhíti a viszketést és gombaölő hatással bír.
- Teafaolaj és kókuszolaj keverékéből készíthetünk 30 perces pakolást a fejünkre. A kókuszolaj és a teafaolaj is felveszi a kórokozókkal a harcot.
- Citromnak a levével is érdemes a fejbőrt masszírozni majd lemosni
- Szódabikarbónával is bedörzsölhetjük a fejbőrt – elsősorban zsíros korpa esetén.